shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

Работнички – Брегалница

Работнички – Брегалница

-

Работнички

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

Брегалница

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

На кратко

Работнички оствари триумф над Брегалница со 3-1 на „Телеком Арена“ и се зацврсти на третата позиција на табелата во Првата лига. По 27 одиграни кола, сега нашиот тим има 46 бода, девет повеќе од Пелистер, кој се наоѓа на четвртата позиција.

rab-bregalnica-34
Капитенот Душко Трајчевски уште во четвртата минута донесе водство. Се снајде одлично во противничкиот шеснаесетник по уфрлувањето на Елиф Елмас од левата страна и го совлада Кобетиќ. Во 17.минута, веќе беше 2-0 за Работнички.

Елмас го проигра Суад Сахити, кој влезе во шеснаесетникот, шутираше откосо од левата страна, топката ја удри и Коцев и отседна во мрежата на Брегалница.

rab-bregalnica-22

На стартот на второто полувреме, Суад Сахити уште еднаш ја искористи својата брзина. Доби топка, влезе во шеснаесетникот, шутираше откосо од десната страна, и го надмудри Кобетиќ.

Брегалница постигна почесен погодок во 75.минута, кога Лазар Илиев по еден противнапад шутираше од 15 метри и го совлада Шишковски.

РАБОТНИЧКИ – БРЕГАЛНИЦА 3-1 (2-0)

Телеком Арена во Скопје. Гледачи: 300. Судија: Марјан Ецкоски (Охрид). Стрелци: Трајчевски 4’, С. Сахити 17’, 53’ (Работнички), Илиев 75’ (Брегалница). Ж. картони: Трајчевски (Работнички).

РАБОТНИЧКИ: Шишковски, Рашо, Шиков, Садики, Херера, Трајчевски (69’ Ацковски), Најденов (82’ Ивановски), Елмас (78’ Борха), Дурански, С. Сахити, Вуковиќ.

БРЕГАЛНИЦА: Кобетиќ, Коцев (55’ Илиев), Стојанов, Ѓорески, Ристовски, Вучетиќ, Ранџеловиќ, Велковски, Георгиев, Здравков, Наумов (63’ Илиќ).