shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

Куп: Чаклани – Работнички 1-6

Куп: Чаклани – Работнички 1-6

Чаклани

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

Работнички

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

На кратко

Работнички оствари сигурен пласман во осминафиналето на Купот на Македонија, откако го совлада нисколигашот Чаклани со 1-6 на денешниот натпревар одигран на Градскиот стадион во Тетово. Нашиот тим беше очекувано доминантен, а противникот имаше сили за отпор во првите триесетина минути. Но, до крајот на првото полувреме, Работнички поведе со 0-3. Младиот Пајазит Салиу во 38.минута го отвори резултатот, во 45.минута на 0-2 зголеми Бојан Најденов, а во судиското продолжение од првиот дел погоди и Милан Ристовски.

Во 47.минута, Кире Маркоски го постигна четвртиот гол за Работнички, потоа Пајазит Салиу во 60.минута зголеми на 0-5, а Чаклани дојде до почесен погодок во 73.минута од средбата.

Во 87.минута, Себастијан Херера го постави конечниот резултат на овој меч, 1-6.

Тренерот Виктор Треневски го започна натпреварот со следниот состав: Божиновски, Најдовски, Ј. Стојанов, Томаш, Наумчевски, Ацковски, Дурански, Најденов, Ристовски, Емир Сахити, Салиу. Уште играа: Маркоски, Елмаз, Херера.