Втор триумф, совладан рускиот прволигаш Терек Грозни

Работнички ја оствари втората победа на подготовките во Анталија, совладувајќи го четвртопласираниот тим во рускиот шампионат Терек Грозни со 2-0.

Уште на самиот старт од натпреварот, Филип Ивановски успеа да и побегне на одбраната на рускиот тим и го доведе Работнички во водство. Возврати Терек Грозни со ударот на Факундо, но над голот.

rabotnicki - terek 2

Во 30.минута, Трајчевски убаво нафрли, Ивановски шутираше кон противничкиот гол, но топката заврши над гредата.

Во вториот дел, шанса добија и голем број нови фудбалери, а Терек Грозни тргна со амбиција да израмни. Сепак, одбраната на Работнички на чело со голманот Дамјан Шишковски беше цврста и мошне сигурна. Беким Балај се закани, но над голот.

Во 86.минута, Работнички поведе со 2-0. Бенјамин Демир искористи една грешка на противничката одбрана, го проигра Андреј Кудијан кој излезе сам пред противничкиот голман и го совлада.

РАБОТНИЧКИ – ТЕРЕК ГРОЗНИ 2-0 (1-0)

Стадион „Каја Риу фудбал центар“ во Анталија. Стрелец: Ивановски 2’, Кудијан 86’ (Работнички)

РАБОТНИЧКИ: Шишковски, Силјановски, Митрев, Рашо, Херера, Трајчевски, Елмас, С. Сахити, Дурански, Маркоски, Ивановски: Уште играа: Најдовски, Стојковски, Садики, Кудијан, Борха, Најденов, Лукин, Е. Сахити, Демир.

ТЕРЕК ГРОЗНИ: Гудиев, Утисиев, Муслуев, Вилкер, Кадиров, Лебеденко, Факундо, Батсуев, Торје, Мбенге, Митришев.