shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

Струга Трим Лум – Работнички

Струга Трим Лум – Работнички

-

Струга Трим Лум

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

Работнички

Позиција Goals Assists Yellow Cards Red Cards
 0000

На кратко

Работнички доживеа пораз од 2-1 на гости против Струга Трим Лум во 17.коло од Првата фудбалска лига. Долго време тимот на Ратко Достаниќ имаше реми, но Абдулхади Јахја во 87.минута ја затресе мрежата на нашиот тим и донесе триумф за домаќинот. По овој пораз, Работнички се наоѓа на осмата позиција на табелата во ПМФЛ со 21 освоен бод.

Струга Трим Лум поведе рано, во шестата минута, кога Флорент Османи шутираше од 16 метри и погоди во долниот спротивен агол од голот на Лазаревски. Работнички веднаш одговори со офанзива и во 20.минута во шеснаесетникот беше соборен Кристијан Стојковски, а нашиот тим доби пенал. Успешен реализатор беше Фахрудин Ѓурѓевиќ.

Во продолжение, активна игра од двете страни, а моментот на одлука се случи во 87.минута. Миленковски нафрли од левата страна, одбраната на Работнички не реагираше најдобро при скокот, топката ја зафати Абдулхади Јахја кој од десетина метри ја испрати зад грбот на Лазаревски.

Во последното есенско коло, в среда, Работнички на димашен терен го пречекува тимот на Борец.

СТРУГА ТРИМ ЛУМ – РАБОТНИЧКИ 2-1 (1-1)

Градски стадион во Струга. Судија: Крумислав Ѓоргиев (Штип). Стрелци: Османи 6’, Јахја 87’ (Струга ТЛ), Ѓурѓевиќ 21’ (Работнички). Ж. картони: Шабани, Цаке, Миленковски (Струга ТЛ), Стојкоски, Ѓорѓевиќ, Пецов, Тошески (Работнички).

СТРУГА ТРИМ ЛУМ: Ѓуриќ, Ристевски, Шеји, Цаке, Мециновиќ (46’ Миленковски), Касами, А. Шабани (61’ Таири), Јахја, Б. Шабани, Османи (75’ Ајети), Алтипармаковски (83’ Скендери).

РАБОТНИЧКИ: Лазаревски, Силјановски, Ѓорѓевиќ, Трајковиќ, Пецов, Јевтоски, Шаркоски, Станковски, Тодоровски (70’ Тошески), Стојкоски (81’ Муарем), Ѓурѓевиќ (81’ Максимов).