shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

Несреќно реми против Турново (2-2), испуштена победа во самиот финиш

Работнички одигра 2-2 на гостувањето против Хоризонт Турново и може да жали затоа што не успеа со полн плен да се врати од стадионот „Кукуш“. По првиот дел избраниците на Игор Ангеловски имаа водство од 0-2, покрај тоа и неколку неискористени шанси за поубедлив резултат, но во второто полувреме Турново израмни на 2-2, со двата гола на Александар Милушев. Израмнувањето стигна во последната минута од судиското продолжение.

turnovo - rabotnicki 3
Работнички брзо го отвори резултатот. Откако Баже Илијоски беше соборен во шеснаесетникот, беше досуден пенал за нашиот тим, а Мите Цикарски во шестата минута успешно го реализира за водство од 0-1. Тоа беше уште посилен мотив да се продолжи во ист стил и во продолжението.

Капитенот Баже Илијоски во 29.минута зголеми на 0-2, откако со одмерен удар успеа да ја затресе мрежата на Хоризонт Турново. До крајот на првиот дел Алтипармаковски и Илијоски имаа шанси и за да го зголемат водството, но не успеаја да реализираат.

Сепак, Работнички со лагодно водство замина на одмор.

Во вториот дел, турновци намалија на 1-2 со голот на Александар Танушев во 72.минута. Тој најдобро се снајде во шеснаесетникот по корнер и со удар со глава ја погоди мрежата на Божиновски. И овој период нашиот тим имаше можности за трет погодок, но реализацијата не беше на ниво, а тоа го казни домаќинот со гол во последната минута од судиското продолжение.

Поранешниот играч на Работнички, Александар Милушев, со својот втор гол, во четвртата минута од судиското продолжение, израмни на 2-2 и му „скина“ два големи бода на Работнички.

ХОРИЗОНТ ТУРНОВО – РАБОТНИЧКИ 2-2 (0-2)

Стадион „Кукуш“ во Турново. Гледачи: 500. Судија: Стевче Шулески (Охрид). Помошници: Жарко Тодоровски (Охрид) и Ацо Мацевски (Струга). Делегат: Сашко Тасев (Кавадарци). Стрелци: Милушев 72’, 90+4’ (Тур), Цикарски 6’ пен., Илијоски 29’ (Раб). Ж. картони: Милушев (Тур), Јованоски (Раб).

Х. ТУРНОВО: Стоилков, Ташев, Танушев (46’ Божинов), Илиев, Милушев, Мавров, Иванов (46’ Стоилов), Пандев, Кочоски, Најденов, Имери (72’ Таипи).

РАБОТНИЧКИ: Божиновски, Ристевски, Петровиќ, Трајчевски, Цикарски, Маркоски, Ем. Сахити (64’ Ристовски), Јованоски, Вујчиќ, Алтипармаковски (80’ Херера), Илијоски (90’ Боцевски).