shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

Работнички дел од Вториот самит на клубови на CAFE

Фудбалскиот клуб Работнички и понатаму продолжува со својата мисија – да се грижи и да помага на лицата со попреченост и социјално ранливи категории граѓани за нивна инклузија и еднаква партиципација во фудбалот. Нашиот клуб беше единствен репрезент на македонскиот фудбал на Вториот самит на клубови на CAFE (Center for Access to football in Europe)., кој се одржа во Лајпциг, Германија, рамо до рамо со европските гиганти Барселона, Милан, Атлетико, Селтик, Арсенал, Баерн Минхен, Манчестер Сити….

„После првиот самит на клубови во jануари оваа година, ние како клуб почнавме подлабоко да работиме на ова поле. Нашиот клуб оствари одлични контакти со неколку здруженија и организации ширум Македонија, кои активно се грижат и ги покриваат лицата со попреченост. Само како податок колку имаме остварено на ова поле, пред да биде првиот самит на клубови, ФК Работнички го следеа само двајца фанови со попреченост. Од јануари до октомври оваа година, веќе имаме бројка од 64 фанови со попреченост кои биле на мечевите на фудбалскиот клуб Работнички, а некои од нив и активно учествувале во фудбалската игра“, вели Огнен Велевски, кој е Disability Access Officer (DAO) на ФК Работнички.

Оваа година Специјална Олимпијада на Македонија ги користеше терените на Академијата на клубот за тренинзи, Асоцијациите Ластовица, Крик и ДУЦОР „Партенија Зографски“ беа активни партиципанти во фудбалот на Првиот историски меч на ПМФЛ меѓу Работнички и Академија Пандев, излегоа со играчите на терен и собираа топки на мечот. Се одржаа и низа активности за подигнување на свеста за инклузија на различни типови попреченост во фудбалската игра на мечевите на нашиот клуб, а заедно со истите здруженија и ги следевме квалификациските натпревари на репрезентацијата на Македонија. Покрај ова, во соработка со ФФМ , се овозможи и превод на знаковен јазик на некои од натпреварите на ФК Работнички за лицата со оштетен слух.

Вториот самит на клубови за ДАО се одржа од 14. до 16. октомври во Лајпциг, Германија, на „Ред Бул Арена“.

„На овој состанок се зборуваше на теми кои повеќе ги засегаат фановите со попреченост, кои ги раскажуваа своите импресии од стадионите на кои биле гости ширум Европа, и ни дадоа многу важни информации од прва рака како функционира сето тоа на европските стадиони. Работнички на оваа тема може да се пофали дека своите домашни натпревари ги игра на една од најдобро изградени и опремени арени во Европа, стадион кој нуди многу можности за адекватно следење на фудбалската игра на лицата со попреченост, Се разговараше и за подобрување и унапредување на улогата на ДАО интерно во клубовите, нивната застапеност во менаџментот на клубот, како и за додефинирање на улогата за нивниот опсег на работа како во самиот клуб, така и во општествениот развој за адекватна поврзаност и придонес на самиот клуб со локалните невладини организации и здруженија кои ги покриваат лицата со попреченост за нивна подобра застапеност во фудбалот на било кое поле”, истакна Огнен Велевски.

Овој самит на клубови беше одлична можност ФК Работнички да ги зајакне веќе воспоставените релации со клубовите со кои се поврза на Првиот самит на клубови на CAFE во јануари во Барселона. Сега клубот има пријатели во клубови како Барселона, Баерн Минхен, Селтик, Хартс, Клуб Бриж, Слован Либерец, Левадија, Динамо Загреб, Руската Фудбалска федерација, Шпанска фудбалска федерација, Федерациите на Малта, Естонија, Северна Ирска.