shopping-bag 0
Items : 0
Subtotal : 0 MKD
View Cart Check Out

„Фудбал за сите! Пристап за секого!“

ФК Работнички заедно со своите пријатели ја одбележа „CAFE Week of action 2019“. Дечињата од асоцијацијата „Ластовица“ и од „Центарот за младински активизам – КРИК”, заедно со учениците со оштетен слух и говор од ДУЦОР ,„Партенија Зографски” од Скопје, учествуваа во дефилето пред мечот со Академија Пандев. Излегоа на теренот во придружба на фудбалерите на двете екипи.


За првпат на еден официјален меч од ПМФЛ лица со оштетен слух и говор беа директни учесници во фудбалската игра. Учениците од ДУЦОР „Партенија Зографски“, во директна асистенција на младинскиот кадар на фудбалери од ФК Работнички активно ја следеа играта веднаш покрај теренот.

Играчите и децата подигнаа банер на кој пишуваше „Фудбал за сите! Пристап за секого!“

Заедно учествуваа во подигнувањето на свеста за важноста инклузијата на лицата со попреченост во фудбалот и создавајќи еднакви можности за следење на фудбалската игра.